Czy warto stosować powłoki typu DLC?

Powłoki DLC (Diamond Like Carbon) są metastabilną formą węgla amorficznego
zawierającą wiązania sp3, sp2 oraz sp1. Tego typu powłoki pojawiły się w roku 1970.

Powłoki typu DLC możemy grupować ze względu na wielkość zawartości wiązań sp3 oraz obecności wodoru:

  • ta-C (tetraedryczny amorficzny węgiel) – zawiera maksymalną zawartość wiązań sp3, brak obecności wodoru, jest najtwardszą powłoką, która charakteryzuje się stabilną i gładką formą;
  • ta-C:H – posiada około 70% wiązań sp3, zawartość wodoru 25–35%;
  • a-C – posiada do 30% wiązań sp3, brak obecności wodoru;
  • a-C:H – posiada 20–40% wodoru.

Istnieje możliwość modyfikacji powłok, odbywa się to za pomocą metali i niemetali co pozwala na otrzymanie różnych właściwości w zależności od zastosowania powłoki
Pokrycie to posiada bardzo unikalne właściwości między innymi: odporność na ścieranie, obojętność chemiczna, niski współczynnik tarcia, duża twardość, zgodność biologiczna.
Bardzo popularne jest stosowanie powłok DLC w elementach ślizgowych, narzędziach skrawających, narzędziach tłoczących.
Powłoka ta, znalazła zastosowanie w komponentach takich jak: nakrętki z tworzyw sztucznych, pierścienie tłokowe, sworzeń tłokowy, elementy sprzęgła, elementy pomp paliwowych: tłoki, podkładki, koła zębate tuleje, zawory iglicowe.

Bardzo ważnym faktem jest, iż powłoki te nakłada się w niskich temperaturach jak na tego typu procesy (od 180 C do 280 C) oraz czas jest dość długi, trwa około 8 godzin.

Powłoki DLC naniesione na elementy narażone na zużycie ze względu na swoje właściwości tribologiczne mogą przejąć przeciwzużyciową funkcję środków smarnych w warunkach tarcia suchego.

Oczywiście przygotowanie powierzchni przed powlekaniem ma ogromny wpływ na charakterystykę powłoki. Detale powinny być szlifowane lub polerowane bez pozostałości po hartowaniu czy też azotowaniu.

Nasze ponad 15-letnie doświadczenie pozwala nam dostarczyć najlepsze rozwiązania dla klientów. Rozwiązania, które przynoszą

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to podziel się z innymi w social mediach: 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pozostałe artykuły na naszym blogu