Wyprzedaż maszyn po demo do czyszczenia suchym lodem. Już od 4650 EURO NET!

Sale of used dry ice blasting machines

Gwarancja 1 rok z możliwością przedłużenia

Serwisujemy sprzedane maszyny

Czyszczenie suchym lodem

Okazuje się, że dzięki swoim niesamowitym właściwościom fizycznym suchy lód w postaci granulek (stężone CO2) stanowi idealny środek do czyszczenia, który sprawdza się w przemyśle do bezinwazyjnego usuwania zanieczyszczeń z wrażliwych narzędzi i sprzętu.

Suchy lód to wielopłaszczyznowy środek chłodzący, który nie zamienia się w wodę, ale sublimuje w stan gazowy (sublimacja suchego lodu). Jego temperatura na poziomie -78,48°C jest bliska rekordom Antarktyki! Okazuje się, że dzięki swoim niesamowitym właściwościom fizycznym suchy lód w postaci granulek stanowi idealny środek do czyszczenia, który sprawdza się w przemyśle do usuwania zanieczyszczeń z wrażliwych narzędzi i sprzętu.

NA CZYM POLEGA CZYSZCZENIE SUCHYM LODEM?

Proces czyszczenia suchym lodem wykorzystuje granulki, które uderzają w wybrany element i tym samym powodują nagłe, punktowe przechłodzenie powłoki lub zabrudzenia, które planujemy usunąć. Dzięki wysokiej energii kinetycznej, granulki suchego lodu nie tylko ulegają deformacji i zgnieceniu – w czasie uderzeń w obrabiany przedmiot pojawiają się również mikropęknięcia w warstwie zabrudzeń. Następnie cząsteczki suchego lodu wchodzą w nie i zwiększają swoją objętość nawet 1000-krotnie, by oddzielić niechcianą warstwę od wybranej powierzchni.

Medium używane w całej procedurze przechodzi w stan gazowy. W odróżnieniu od większości tradycyjnych technik, czyszczenie suchym lodem nie stanowi procesu ściernego. Na powierzchni nie dochodzi do pojawienia się żadnych zarysowań czy zużycia.

ZASADY CZYSZCZENIA SUCHYM LODEM

Co sprawia, że Klienci coraz chętniej decydują się na czyszczenie suchym lodem?

  • Ciągłość pracy zakładu – czyszczenie elementów maszyn, form czy narzędzi maszyn jest możliwa podczas pracy: nie wymaga demontażu ani przerw w produkcji, a więc nie generuje przerwy w harmonogramie działania przedsiębiorstwa.
  • Bezinwazyjność – w czyszczeniu suchym lodem nie stosuje się środków chemicznych ani ściernych, dzięki czemu proces nie powoduje uszkodzenia powierzchni.
  • Ekologia – suchy lód z formy stałej przechodzi w gazową, pomijając ciekły stan skupienia (sublimacja suchego lodu). Proces czyszczenia suchym lodem nie staje się więc przyczyną powstawania dodatkowych zanieczyszczeń.
  • Bezpieczeństwo dla urządzeń elektrycznych – to jedyna tak skuteczna metoda czyszczenia na sucho instalacji elektrycznej.

SUCHY LÓD - ZASTOSOWANIE

Czyszczenie suchym lodem umożliwia dotarcie do zabrudzeń na powierzchniach trudnodostępnych o skomplikowanej geometrii i kształtach. Dlatego najczęściej technologia ta wykorzystywana jest do usuwania zanieczyszczeń z form do wtrysku tworzyw sztucznych i gumy czy aluminium. Świetnie sprawdza się również do odtłuszczania powierzchni, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym, drzewnym, papierniczym i narzędziowniach. Może służyć także do usuwania farby czy korozji.

Aby suchy lód zachował swoje cenne właściwości, należy go prawidłowo przechowywać. Najlepszym zabezpieczeniem jest izolowany kontener:

  • ze styropianu – w przypadku małych objętości,
  • formowany rotacyjnie z izolowaną pokrywą lub grubymi nakładkami górnymi – dla dużych objętości.

Gruba izolacja pozwala spowolnić tempo sublimacji suchego lodu (CO2), która prowadzi do rozszerzenia lub pęknięcia pojemnika. Należy pamiętać, aby kontener znajdował się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Małe ilości suchego lodu do podręcznych prac można przez krótki okres przechowywać w pojemnikach ze styropianu

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia lodem

WIĘCEJ...