Czyszczenie suchym lodem

Okazuje się, że dzięki swoim niesamowitym właściwościom fizycznym suchy lód w postaci granulek (stężone CO2) stanowi idealny środek do czyszczenia, który sprawdza się w przemyśle do bezinwazyjnego usuwania zanieczyszczeń z wrażliwych narzędzi i sprzętu.

Suchy lód to wielopłaszczyznowy środek chłodzący, który nie zamienia się w wodę, ale sublimuje w stan gazowy (sublimacja suchego lodu). Jego temperatura na poziomie -78,48°C jest bliska rekordom Antarktyki! Okazuje się, że dzięki swoim niesamowitym właściwościom fizycznym suchy lód w postaci granulek stanowi idealny środek do czyszczenia, który sprawdza się w przemyśle do usuwania zanieczyszczeń z wrażliwych narzędzi i sprzętu.

NA CZYM POLEGA CZYSZCZENIE SUCHYM LODEM?

Proces czyszczenia suchym lodem wykorzystuje granulki, które uderzają w wybrany element i tym samym powodują nagłe, punktowe przechłodzenie powłoki lub zabrudzenia, które planujemy usunąć. Dzięki wysokiej energii kinetycznej, granulki suchego lodu nie tylko ulegają deformacji i zgnieceniu – w czasie uderzeń w obrabiany przedmiot pojawiają się również mikropęknięcia w warstwie zabrudzeń. Następnie cząsteczki suchego lodu wchodzą w nie i zwiększają swoją objętość nawet 1000-krotnie, by oddzielić niechcianą warstwę od wybranej powierzchni.

Medium używane w całej procedurze przechodzi w stan gazowy. W odróżnieniu od większości tradycyjnych technik, czyszczenie suchym lodem nie stanowi procesu ściernego. Na powierzchni nie dochodzi do pojawienia się żadnych zarysowań czy zużycia.

ZASADY CZYSZCZENIA SUCHYM LODEM

Co sprawia, że Klienci coraz chętniej decydują się na czyszczenie suchym lodem?

  • Ciągłość pracy zakładu – czyszczenie elementów maszyn, form czy narzędzi maszyn jest możliwa podczas pracy: nie wymaga demontażu ani przerw w produkcji, a więc nie generuje przerwy w harmonogramie działania przedsiębiorstwa.
  • Bezinwazyjność – w czyszczeniu suchym lodem nie stosuje się środków chemicznych ani ściernych, dzięki czemu proces nie powoduje uszkodzenia powierzchni.
  • Ekologia – suchy lód z formy stałej przechodzi w gazową, pomijając ciekły stan skupienia (sublimacja suchego lodu). Proces czyszczenia suchym lodem nie staje się więc przyczyną powstawania dodatkowych zanieczyszczeń.
  • Bezpieczeństwo dla urządzeń elektrycznych – to jedyna tak skuteczna metoda czyszczenia na sucho instalacji elektrycznej.

SUCHY LÓD - ZASTOSOWANIE

Czyszczenie suchym lodem umożliwia dotarcie do zabrudzeń na powierzchniach trudnodostępnych o skomplikowanej geometrii i kształtach. Dlatego najczęściej technologia ta wykorzystywana jest do usuwania zanieczyszczeń z form do wtrysku tworzyw sztucznych i gumy czy aluminium. Świetnie sprawdza się również do odtłuszczania powierzchni, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym, drzewnym, papierniczym i narzędziowniach. Może służyć także do usuwania farby czy korozji.

Aby suchy lód zachował swoje cenne właściwości, należy go prawidłowo przechowywać. Najlepszym zabezpieczeniem jest izolowany kontener:

  • ze styropianu – w przypadku małych objętości,
  • formowany rotacyjnie z izolowaną pokrywą lub grubymi nakładkami górnymi – dla dużych objętości.

Gruba izolacja pozwala spowolnić tempo sublimacji suchego lodu (CO2), która prowadzi do rozszerzenia lub pęknięcia pojemnika. Należy pamiętać, aby kontener znajdował się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Małe ilości suchego lodu do podręcznych prac można przez krótki okres przechowywać w pojemnikach ze styropianu

Specjalnością naszego przedsiębiorstwa jest wykorzystywanie nowoczesnych metod oraz narzędzi, których zadaniem jest usprawnianie pracy maszyn produkcyjnych. W naszej ofercie znajdziesz kompleksowe usługi czyszczenia suchym lodem, które doskonale sprawdzają się w każdej branży, niezależnie od jej charakteru. Ta innowacyjna metoda może być wykorzystywana nie tylko do skutecznego, szybkiego i efektywnego pozbywania się zabrudzeń zalegających w maszynach przemysłowych, ale również na całych taśmach produkcyjnych.


Na czym polega czyszczenie suchym lodem?


Jak sama nazwa wskazuje, owe narzędzie wykorzystuje w procesie czyszczenia suchy lód, a dokładniej jego kryształki. W bardzo łatwy sposób przedostają się one nawet w najtrudniej dostępne miejsca, wydobywając z nich wszystkie niepożądane elementy. Co istotne, wspomniana usługa jest w stu procentach bezpieczna. Dzięki jej konstrukcji oraz wykorzystywanym metodom, czyszczona powierzchnia w żadnym wypadku nie może ulec uszkodzeniu. Granulki suchego lodu są wdmuchiwane w sprzątane miejsce pod bardzo wysokim ciśnieniem. W momencie, w którym zmrożone cząsteczki napotykają zabrudzoną powierzchnie, z dużą siłą uderzają w nią powodując rozkruszenie się zanieczyszczeń. Czas realizacji usługi różni się w zależności od stopnia zabrudzenia danego elementu, a także od jego wielkości.


Specjalistyczna usługa jaką jest czyszczenie suchym lodem odnajduje się przede wszystkim w zakładach produkcyjnych. Ta innowacyjna metoda sprzątania jest wyjątkowo skuteczna i przede wszystkim bardzo szybka. Pozbywa się zabrudzeń niezależnie od ich formy. Zasada działania jest bardzo prosta. W usługę sprzątania zaangażowana jest specjalistyczna maszyna wyposażona w pojemnik na CO2, która z kolei ma bezpośredni dostęp do sprężonego powietrza. Sposób konstrukcji oraz wykorzystywane wewnątrz urządzenia instalacje z suchym lodem sprawiają, że ma ono zupełnie neutralny wpływ na środowisko. Kompleksowo pozbywa się zabrudzeń oleistych, z którymi bardzo często do czynienia mamy właśnie na halach produkcyjnych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia lodem

WIĘCEJ...

Zapytaj o usługi czyszczenia suchym lodem już teraz!