Czy i jak ważne jest przygotowanie powierzchni pod  PVD

W przypadku narzędzi, na które ma zostać nałożona powłoka bardzo ważna jest „ czystość powierzchni”

 

Klienci, którzy produkują swoje narzędzia, skupiają się na tych powierzchniach, które są dla nich ważne. Nie zwracają zbytniej uwagi na powierzchnie „niepracujące”, które nieprzygotowane mogą zakłócić proces powlekania.

 

Dlatego też za każdym razem, gdy otrzymujemy narzędzia, dokonujemy jego kontroli i sprawdzamy, czy nie ma tlenków, przypaleń po szlifowaniu warstw z zendrą po hartowaniu azotowaniu lub obróbce elektroerozyjnej ( EDM). 

Jeśli na narzędziach występują ślady, po poprzednich procesach mogących mieć wpływ na jakość powłoki to decydujemy jakie dodatkowe czynności musimy wykonać. 

 

Dzięki naszemu doświadczeniu, znajomości różnych technologii możemy wykorzystać: suchy lód , laser czyszczący czy też wykonać osełkowanie lub polerowanie powierzchni narzędzia. Wiele firm stosuje mikro piaskowanie, my stawiamy na laser. W przypadku zastosowania lasera mamy stu procentową pewność, że krawędzie nie zostaną zaokrąglone lub uszkodzone.

Bardzo często wykorzystujemy laser do usuwania zużytych powłok PVD z powierzchni narzędzi. Mamy pewność, że w odróżnieniu od  procesów chemicznych nie uszkadzamy powierzchni narzędzia.

 

Urządzenie firmy P-laser , które wykorzystujemy to laser pulsacyjny o maksymalnej mocy 100W.

Oprogramowanie pozwala na dokładne ustawienie parametrów czyszczenia: moc impulsu, częstotliwość, kształt i wielkość promienia czyszczącego .

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to podziel się z innymi w social mediach: 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pozostałe artykuły na naszym blogu